Hlavné mesto Jordánu – žijúca metropola
Ammán, moderné a staré mesto Jordánska, je jedným z najstarších neustále obývaných miest na svete. V tomto meste sa moderné budovy zmiešajú so zvyškami starovekých civilizácií. Hojnosť trblietavé biele domy, kebab stánky s mäsom Vyprážané a malé kaviarne, kde môže silná arabská káva nápoj, pôvabný s náladou priamo z tisíc a jednej noci.
Pohľad na hlavné mesto Jordánska
Jordánske hlavné mesto sa v Starom zákone spomínalo ako Rabbath-Ammon, známy ako hlavné mesto Ammonitov, nazývaný tiež “mesto vody”.
V grécko-rímskom období v 3. storočí pred naším letopočtom, mesto Philadelphia (gréčtina pre “Bratstvo láska“) Po tom, čo Ptolemaický vládca Philadelphus (283-246 pnl) premenoval.
Prehliadka mesta Amman
Mesto prišlo neskôr Seleucid a Nabataean pravidlo až do rímskeho generála Pompeia Sýrie pripojený a vyrobený Philadelphia súčasťou Decapolis League – voľný zväzok desiatich voľných mestských štátov, spojené silnými obchodnými, politických a kultúrnych záujmov v rámci celkového vernosť Rímu.
Pod vplyvom rímskej kultúry sa Philadelphia zvyčajne rekonštruovala vo veľkom rímskom štýle s kolonádami, kúpeľmi, amfiteátrom a pôsobivými verejnými budovami.
Nedávne vykopávky ukazujú domy a veže, ktoré boli pravdepodobne postavené v dobe kamennej
Počas byzantského obdobia bola Philadelphia sídlom kresťanského biskupa a preto boli postavené niekoľko kostolov. Mesto do roku 635 nl odmietlo. Keďže sa islam šíril na sever od Arabského polostrova, krajina sa stala súčasťou svojej oblasti. Jeho pôvodné meno Ammon alebo Amman mu bolo vrátené.
Mešita Abu Darwish v hlavnom meste Jordánska
Novodobá história hlavného mesta Jordánska začalo na konci 19. storočia, kedy Turci presídlení kolóniu Circassian emigrantov v 1878. Keď štát Transjordan bolo založené arabské vzbury a presídlil, Emir Abdullah ibn Al-Hussein zakladateľ Jordánske hášimovské kráľovstvo Ammán robil jeho kapitál v roku 1921. Od tej doby, hlavnom meste Jordánska sa rýchlo vyvinula v modernej a nachádza sa v metropole viac ako dva milióny ľudí.
Amman – všestranná metropola
Amman je mesto s rôznymi tvárami. Vo východnej Ammáne, prevažujúci konzervatívny islamskej ideály o miestnych obyvateľov, ktorí sú len pár krokov od palestínskych utečeneckých táboroch, zatiaľ čo sa zdá západnej Amman ako úplne iný svet – s módnymi kaviarňami, eklektický galérií, listovej rezidenčné štvrtí a prvotriednych reštaurácií. Skutočný charakter jordánskeho hlavného mesta sa dá pochopiť až po návšteve oboch častí.
Piatková Avenue v New Yorku a Parížske Champs Elysees môžu byť slávnejšie ako Rainbow Street v Ammáne, ale táto ulica nie je menej okázalá. Milión dlhý spevnený pás prechádza farebným a multietnickým kozmopolitným centrom Jabal Amman. Tam môžu návštevníci Joradnie vychutnať nejexkluzívnejšie a vzrušujúce butiky, nočné kluby, kaviarne a reštaurácie.
Spiatočný let z Ammánu
Zadné ulice prosperujúcej štvrte sú domovom mnohých kultúrnych inštitúcií vrátane Kráľovskej filmovej komisie a Wild Jordan Environmental Agency. Tam sa mestské kultúry spájajú s duchom arabskej duše.
Dáždniky visiace nad úzkym schodiskom
Začnite skúmať oblasť, kde americké reťazce rýchleho občerstvenia súťažia s miestnymi obchodmi a kde neonové svetlá žiaria denne a večer. Preskočte západné dovozy a namiesto toho navštívte jednu z miestnych kaviarní pre žíznivý jasmínový čaj alebo silnú kávu. Vydajte si svoj drink a potom prejdite na vrchol Rainbow Road pre jeden z najlepších panoramatických výhľadov mesta.
V piatok bude cesta prevzatá trhom Souk Jara. Miestni remeselníci a umelci predávajú svoje najnovšie šperky, drevorezby a maľby z provizórnych stánkov a ulica má takmer karnevalový pocit.
Uprostred tejto modernej štvrte je rímske fórum, relikt dlhej histórie Jordánska. Postavený v roku 190, námestie bolo jedným z najväčších centier v Ríme. Dnes je celý počet pilierov, ktoré zostávajú, ale stále stojí za návštevu na prechádzku pod sutinami.
Východné Ammán má svoje vlastné poklady a najpôsobivejšia je rímska citadela. Starobylé stĺpy, schody a oblúky, ktoré zostávajú na mieste, sú dôkazom toho, že kapitál je nárok na to, že je jedným z najstarších neustále obývaných miest na svete. Neďaleký Herkulovský chrám Honeycomb bol postavený pod Marcusom Aureliom v roku 162 nl a ponúka návštevníkom ďalší nádherný výhľad na mesto.
Rímske divadlo v Ammáne