Parabény v kozmetike: sú škodlivé pre naše zdravie?
Znova a znova počujete, že parabény sú škodlivé v kozmetike a dokonca nebezpečné pre vaše zdravie. Len málo ľudí vie, čo sú tieto látky a aký účinok majú na telo. Z tohto dôvodu sme v tomto článku zhromaždili niekoľko zaujímavých a užitočných faktov na túto tému. Tu nájdete aj odpoveď na otázku, či je kozmetika bez parabénov lepšou voľbou. Užite si čítanie!
Čo sú parabény?
Parabény sú vlastne nazývané skupina chemikálií, ktoré sa bežne používajú v kozmetike a dokonca aj v niektorých potravinách. V skutočnosti pôsobia ako konzervačné látky – pretože väčšina kozmetických výrobkov, ako sú masky, krémy, šampóny atď., Pozostávajú hlavne z vody a tam, kde sa darí baktérie a huby, zachovanie mimoriadneho významu. Skutočnosť, že tieto chemikálie predlžujú trvanlivosť kozmetiky a udržiavajú ich bez škodlivých mikroorganizmov, stále vedie upozornenia na to – obávajú sa, že ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu a dokonca spôsobia rakovinu. Je táto kritika opodstatnená a radšej by sme sa mali vyhnúť kozmetickým výrobkom obsahujúcim parabény? Čítajte ďalej, aby ste zistili odpoveď!
Parabény v kozmetike: použitie a účinky na zdravie
Kritika parabenov je v skutočnosti spojená s ich chemickou štruktúrou. Parabén je špecifický väzbový (ester) kyseliny para-hydroxybenzoovej s konzervačným účinkom, ktorý sa dá nájsť aj v prírode – napríklad v čučoriedkach a mrkve. Avšak táto látka má veľmi podobnú štruktúru ako ženský hormón estrogén, a preto sa obáva, že parabény nepriaznivo ovplyvňujú našu hormonálnu rovnováhu. Pokusy na potkanoch ukázali, že v týchto obavách je dávka pravdy: u samíc potkanov sa pozoroval nárast maternice, zatiaľ čo u samcov potkanov tieto chemikálie znížili hladinu testosterónu. U ľudí však presné dôsledky pre zdravie ešte neboli stanovené. Dôvod – nedostatok vhodných dlhodobých štúdií. Vedecky dokázané je, že tieto látky sa hromadia v ľudskom tele. Nedávny prieskum, ktorý sa uskutočnil medzi 2 548 ľuďmi, ukázal, že chemikálie boli zistené takmer vo všetkých účastníkoch (podiel žien bol prirodzene väčší, keďže používali viac kozmetiky).
Môžu tieto chemikálie skutočne spôsobiť rakovinu?
Obavy, že výrobky obsahujúce parabén môžu spôsobiť rakovinu, sú spojené s britskou štúdiou z roku 2004, v ktorej sa chemikálie našli v tkanivových vzorkách pacientov trpiacich rakovinou prsníka. Podľa záveru by parabény mohli byť jedným z možných dôvodov rastu nádorov prsníka – rovnako ako hormón estrogén, ktorému sú veľmi podobné. Nie je to však jednoznačný dôkaz a doteraz to nebolo potvrdené vedecky.
Mala by sa úplne vyňať kozmetika obsahujúca parabén?
Takže by sme mali úplne robiť bez kozmetiky obsahujúcej paraben? Ako ste už mohli uhádnuť, otázka je veľmi zložitá, pretože veľmi málo vieme o presnom účinku týchto látok na ľudský organizmus. Existujú tiež rôzne typy parabénov – niektoré majú výrazný hormonálny účinok, iné nie sú. Štyri typy parabénov, ktoré sa najčastejšie používajú v kozmetike – malé metyl- a etylparabény, rovnako ako väčšie butylové a propylparabény- boli doposiaľ skúmané. Aj keď neboli zistené žiadne nežiaduce vedľajšie účinky, Spolkový inštitút pre hodnotenie rizík odporúča výrobcom kozmetiky používať čo najmenej parabénov vo svojich produktoch. Problémom je skutočne nahradiť tieto látky inými chemikáliami, pretože majú veľa užitočných vlastností – sú napríklad dobre znášané pokožkou a nespôsobujú alergické reakcie.
Kozmetika bez parabénov
Ak chcete používať len kozmetiku bez parabénu, odporúča sa prečítať zoznam INCI. V zásade však prírodná kozmetika úplne neobsahuje parabény, rovnako ako všetky výrobky s pečaťou Ecocert, Natrue, Demeter alebo BDHI. Dnes je tu aj špeciálna aplikácia Parabene pre smartfóny, ktorá objavuje tieto chemikálie v kozmetických výrobkoch.